021 4415 1500
مرکز تخصصصی شستشوی پرده

دیگه وقتشه با پرده های چرک خونت خداحافظی کنی ، منظورم این نیست که بری پرده جدید بخری تاهم تمیز باشه هم درخشان…

ثبت سفارش
برای ثبت سفارش عدد 1 را به شماره : 02144151500 پیامک کنید.
مشاوره
برای دریافت مشاوره تلفنی عدد 2 را به شماره : 02144151500پیامک کنید.
مشاوره واتساپ
برای دریافت مشاوره در واتساپ با شماره : 09904151500 در ارتباط باشید .

شستشو و رفع چرک مردگی انواع پرده

حتماً شما هم قبول دارید که شستشوی پرده از آن کارهایی است که باید راه و چاهش را به‌طور کامل بلد باشید! چون علاوه بر اینکه روش شستن انواع پرده با هم متفاوت است، کوچکترین آسیب به بافت پرده بر زیبایی دکوراسیون خانه تاثیر خواهد گذاشت.

برای همین قرار است در این مقاله روش شستن انواع پرده را با هم مرور کنیم تا یک‌بار برای همیشه شاخ غول شستشوی پرده را بشکنیم! پس با این مقاله همراه دکتر پرده باشید.

بهترین و ساده‌ترین روش برای شستشوی انواع پرده

پرده ها به دلیل اینکه در مجاورت پنجره هستند، گرد و غبار و آلودگی های هوا را به خودشان جذب می کنند و بعد از مدتی می بینید که کثیف یا چرک مرده شده اند. نحوه شستشوی هر پرده با توجه به جنس و تار و پود آن متفاوت است و باید نهایت دقت را داشته باشید

نحوه شستشوی پرده به عواملی دیگری مانند جنس، ظرافت، صخامت و غیره نیز بستگی دارد که گروه متخصصین دکتر پرده آموزش شستشوی انواع مدل پرده را در این مقاله فراهم کرده است.

شستشوی پرده

چگونه پرده های توری و حریر را بشوییم

دکتر پرده | مرکز تخصصی شستشوی پرده

پرده ها بخش مهم و جدایی ناپذیر از دکوراسیون خانه های ما هستند، زیبایی پرده ها تاثیر بسیار زیادی در ظاهر خانه می گذارد. پرده‌ها در انواع مختلف برای فضاهای متفاوت نظیر پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب استفاده می‌شوند تا علاوه بر تنظیم نور و دیده نشدن فضای داخل، خانه را دلنشین‌تر کنند.

پرده های توری از گذشته تا به امروز گزینه بسیار مناسبی به خصوص برای آشپزخانه و اتاق خواب بوده اند. بافت نازک و لطیف این پرده ها به نور اجازه درخشیدن در خانه را می دهد، پرده های حریر و توری با رنگ روشن، نور بیشتری را از خود عبور داده و در نتیجه فضا را بزرگتر از آن چه که هست نشان می دهند. همین نکته موجب افزایش محبوبیت آن ها میان خانم ها شده است؛ به گونه ای که اغلب افراد ترجیح می دهند از این نوع پرده ها در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نمایند.

اما این زیبایی ها تا زمانی است که پرده ها کاملا تمیز و خوش حالت باشند؛ گرد و غبار، قطرات چربی آشپزخانه، دوده های بخاری و شومینه وغیره همگی به مرور زمان تمام زیبایی پرده را می گیرند. از آنجایی که پرده ها بخش زیادی از زیبایی خانه محسوب می شوند، همیشه در مرکز توجه هستند و تمیزی و مرتب بودن آنها در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است، از طرفی این مسئله ارتباط مستقیم با ذوق و سلیقه بانوی منزل دارد و یک کدبانوی با سلیقه ایرانی را هرگز در منزلی با پرده های کثیف و دوده گرفته نمی بینیم. بنابراین شستشوی پرده ها در فواصل منظم بسیار اهمیت دارد؛ اما چگونه پرده ها را بشوییم که هم تمیز و درخشان شوند و هم به بافت و ماندگاری آن ها آسیب وارد نشود؟

برای شستشوی پرده در منزل باید نکاتی را در نظر گرفت تا آسیبی به پارچه آن نرسد و بافت و فرم پرده حفظ شود

شستشوی پرده‌

شستشوی پرده

در کنار جذابیت ظاهری بالای پرده های حریر و توری، نکاتی وجود دارد که برای شست و شوی آن ها باید به آن ها توجه شود تا از طول عمر و زیبایی آن ها کاسته نشود. در غیر این صورت، به مرور زمان پرده منزل شما درخشش و زیبایی خود را از دست داده و رنگ آن کدر و به اصطلاح چرک مرده خواهد شد.

پرده های حریر و شفاف را به طور منظم بشویید، حتی اگر هنوز آثار کثیفی و آلودگی روی آن ها دیده نمی شود. چرا که این پرده ها تنها زمانی وجود آلودگی ها را نشان می دهند که به طور کامل به بافت آن ها نفوذ کرده و موجب کدر شدن پارچه شده باشد.

شستشوی منظم پرده‌ها در فواصل زمانی کم کمک می‌کند تا رنگ پرده کدر نشود و کیفیت پرده حفظ شود. به ویژه در شهرهای بزرگ با هوای آلوده، پرده‌ها زودتر کثیف می‌شوند و اگر به موقع شسته نشوند، پارچه پرده کدر می‌شود. از سوی دیگر برای افرادی که به گرد و غبار آلرژی دارند؛ شستشوی پرده‌ها اهمیت زیادی دارد تا از بروز حساسیت در آنها جلوگیری کند. اگر قصد دارید که پرده‌ها را در منزل بشویید؛ روش‌هایی که در ادامه می‌آید را به کار ببرید.

روش صحیح شستشوی پرده

شستشوی پرده

انجام هر کاری اصولی دارد که رعایت آن ها به افراد کمک می کند تا به نحوی بهتر و طی مدت زمانی کوتاه تر به نتیجه مورد نظر خود دست یابند. شستن پرده نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اصولی دارد که رعایت آن ها به انجام هر چه بهتر کارها کمک می کند. پیش از شروع به انجام هر کاری، دستورالعمل های درج شده روی برچسب پرده را با دقت مطالعه نمایید. ممکن است جنس پارچه به کار رفته در آن به گونه ای باشد که نسبت به برخی از انواع مواد شوینده حساس بوده و بافت آن آسیب ببیند. برخی دیگر از پرده ها تنها باید خشکشویی شوند و شست و شوی آن ها به صورت معمولی می تواند از طول عمر مفید آن ها بکاهد. تمامی این موارد به همراه سایر نکاتی که باید هنگام شستن پرده ها به آن ها توجه داشته باشید، در این برچسب درج شده است.

اغلب پارچه های به کار رفته در دوخت پرده از جنس ابریشم، کتان، ساتن، مخمل، پنبه و یا سایر الیاف مصنوعی می باشد. بدیهی است که شناخت کامل تمام انواع پارچه و کسب اطلاعات درباره نحوه شست و شوی صحیح هر یک از آن ها امکان پذیر نیست؛ به همین علت برچسب هایی طراحی شده است که اطلاعات مورد نیاز شما درباره پارچه به کار رفته در دوخت پرده را در اختیارتان قرار داده و تمامی نکاتی که باید برای شست و شوی پرده منزل خود بدانید، در آن نوشته شده است.

پس از مطالعه برچسب، ابتدا گوشه ای از پرده را به آرامی بشویید تا از انجام صحیح کار، مطمئن شوید.

در صورتی که قصد دارید پرده ها را پس از شستشو مجدد به همان شکل قبل نصب کنید، پیش از هر اقدامی آن را اندازه گیری نمایید. حتما قلاب ها و نوار سرب را پیش از شست و شو از پرده جدا نموده و نوار بالای پرده را صاف کنید تا در هنگام شست و شو با هیچ مشکلی رو به رو نشوید.

راهنمای کامل شستن انواع پرده در خانه

راهنمای کامل شستن انواع پرده در خانه

شستشوی پرده یکی از مهمترین عوامل در حفظ زیبایی و افزایش طول عمر پرده محسوب می شود برای همین روش شستن پرده های توری و حریر برای از بین بردن گرد و خاک و کثیفی اهمیت زیادی پیدا میکند.

اگرچه پرده کنار پنجره‌تان تمیز و خوش‌رنگ به نظر می‌رسد، اما تمام آلودگی هوای خارجی و داخلی وارد بافت پرده می‌شود و پرده خانه به مرور چرک مرده و سیاه می‌گردد. از این رو برای جلوگیری از آلرژی و حساسیت، توصیه می‌کنیم به شستشوی پرده اهمیت بیشتری بدهید.


اگرمی‌خواهید شستن پرده توری یا پرده حریر را در خانه در ماشین لباسشویی یا با دست انجام دهید ، باید چند نکته را رعایت کنید، زیرا ممکن است پرده چرک مرده شده و تغییر رنگ دهد و به هدفتان یعنی درخشان و سفید کردن پرده ها نرسید و فقط یک پرده چرک مرده و کدر روی دستتان باقی بماند.

هیچ‌گاه اجازه ندهید پرده توری یا حریر آنقدر کثیف شود که نیاز به شستشوی اساسی داشته باشید. چراکه اگر بخواهید یک پرده را به نیت سفیدی و تمیزی بارها در یک مرتبه بشویید، به ریزبافت آن آسیب جدی وارد می‌شود پس توصیه می شود هر چند وقت یک بار پرده‌های خانه، به خصوص پرده توری یا حریر را بشویید. اگر پرده را در فواصل کوتاهی بشویید، پارچه چرک مرده نمی‌شود، گرد و خاک از بین می‌رود.

نکاتی در مورد شستشوی پرده

راهنمای شستشوی پرده

جنس پرده‌های توری و پرده‌های حریر بسیار نازک است و با کوچک‌ترین اشتباه امکان پارگی و آسیب دیدن به پارچه وجود دارد. اگر می‌خواهید شستن پرده توری یا شستن پرده حریر سفید را شروع کنید، به نکات زیر توجه کنید:

 1. اولین نکته ای که باید در شستشوی پرده ساتن در لباسشویی دقت کنید، این است که در کنار پرده هیچ لباس دیگری نباید در لباسشویی بیندازید. درجه لباسشویی را روی الیاف نازک یا gentle قرار دهید و آب سرد را تنظیم کنید تا به بافت پارچه صدمه نزند.
 2. هیچ‌گاه پرده حریر یا توری را با چنگ و فشار نشویید. پرده توری یا حریر بافت ظریفی دارد و حتی ناخن بلند شما می‌توانند باعث نخ‌کش شدن یا پاره شدن پرده بشود. بنابراین تا جایی که ممکن است این جنس پرده را به آرامی بشویید.
 3.  اگر میخواهید شستن پرده توری حریر در لباسشویی انجام شود، از سیستم آب سرد استفاده کنید زیرا ممکن است آب گرم به بافت پارچه آسیب برساند.
 4.  بهترین راه در نحوه ی شستشوی پرده حریر عدم استفاده از سفید کننده های اسیدی میباشد. چون باعث کدر شدن پارچه و شل شدن کلی آن یا به اصطلاح کش آمدن پرده توری می شود وبه بافت پرده نیز آسیب میرساند.
 5.  مایع یا پودر پاک کننده شما نباید آنقدر قوی باشدکه به بافت لطیف تور یا حریر آسیب برساند و نباید آنقدر ضعیف باشد که پرده توری یا حریر را پاک نکند.
  توجه داشته باشید که شوینده های ملایم بهترین انتخاب برای انجام این کار هستند تا بافت پارچه کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد.
 6.  اگر پارچه پرده ظریف و حساس است بهتر است آن را با دست و شوینده مناسب بشویید؛ اما اگر پرده از جنس تور و حریر یا پلی‌استر باشد، می‌توان آن را با ماشین لباس‌شویی شست.
 7.  پرده‌های پارچه‌ای معمولی را می‌توان با ماشین لباس‌شویی و شوینده‌های مناسب شست. بهتر است از آب سرد برای شستشو استفاده کنید تا اگر جنس پارچه به‌گونه‌ای است که آبرفت داشت، پرده کوتاه نشود. دور ماشین لباس‌شویی را با سرعت آهسته انتخاب کنید تا به پارچه پرده آسیبی نرسد. پس از شستشو، فورا آن را از دستگاه خارج کرده و آویزان کنید تا چروک نشود.
  توجه داشته باشید که حداقل نیمی از ظرفیت ماشین لباسشویی باید خالی بماند تا پرده ها به طور کامل تمیز شوند. هر دستگاه ماشین لباسشویی ظرفیت محدودی دارد که نباید بیشتر از این محدودیت وزنی، پر شود. تمامی پارچه ها پس از شست و شو کمی سنگین تر از حد معمول هستند؛ به همین علت بهتر است حدودا نیمی از ظرفیت ماشین در زمان شستن پرده ها خالی بماند.
 8.  برای شستشوی پرده در منزل می‌توان از بخارشوی هم استفاده کرد. برای نتیجه بهتر ابتدا گرد و غبار روی پرده را با استفاده از جاروبرقی بگیرید و سپس بخارشوی را از جهت بالا به پایین روی پرده حرکت دهید تا پرده تمیز شود.
 9.  هیچ‌گاه پرده توری یا پرده حریر را در خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، زیرا به بافت پارچه توری و حریر آسیب جدی وارد می‌کند. بنابراین بهترین روش خشک کردن پرده، آویزان کردن از چوب پرده است تا علاوه بر اینکه پرده‌تان چروک نمیشود به بافت آن نیز آسیبی وارد نشود پس هنگامی که پرده توری یا پرده حریر کمی نم دارد، از چوب پرده آویزان کنید تا صاف و مرتب شود.
  توجه کنید، پیش از آویزان کردن پرده، چوب پرده و پنجره را تمیز کنید. زیرا پرده نم‌دار گرد و خاک و کثیفی را به سرعت به خود جذب می‌کند و پرده تمیز را دوباره چرک می‌کند.
 10.  تا جایی که ممکن است از اتو برای اتوکشی پرده حریر یا توری استفاده نکنید زیرا بخار اتو به بافت پرده آسیب می‌رساند. اگر پرده دارای چروک بود، برای اتو کردن حتما از دمای متناسب با جنس پارچه استفاده کنید. درصد استفاده از نایلون در بعضی پرده‌ها زیاد است و ممکن است دمای بالای اتو آن را بسوزاند.

شستن پرده توری و حریر با دست

شستن پرده توری و حریر با دست

برای شستن پرده های توری با دست ابتدا باید تمامی اجزای جانبی همانند گیره ها، قلاب ها و … را از پرده جدا نموده و روی یک صندلی یا میز پهن کنید. یک سطل آب گرم آماده کرده و به میزان کافی از شوینده مناسب به آن اضافه کنید. حال پرده را داخل این محلول قرار دهید و صبر کنید تا به تمامی بخش های آن برسد. در زمان شستن پرده ها با دست، قسمت های مختلف آن را محکم و به دفعات زیاد روی هم نکشید، تنها چند بار به آرامی این کار را انجام دهید.

پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، پرده را از سطل آب خارج کرده و چند دقیقه زیر شیر آب نگه دارید تا کف از آن جدا شود. توجه داشته باشید کشیدن بیش از حد پارچه روی هم یا وارد کردن فشار می تواند به بافت پارچه آسیب بزند. در پایان به آرامی فشار دهید تا رطوبت اضافی از آن خارج شود. سپس آن را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شود.

توجه داشته باشید که قرار گرفتن پرده مرطوب روی سطح چوبی علاوه بر آسیب زدن به چوب می تواند باعث کدر و لکه دار شدن پارچه شده و تغییر رنگ آن را به دنبال داشته باشد.

روش شستن پرده مخمل

روش شستن پرده مخمل

پرده مخمل انواع مختلفی دارد، برخی از انواع آن را می‌توان با لباسشویی بشویید و بعضی دیگر را حتماً باید به‌صورت خشک‌شویی تمیز شوند. البته اگر از ما می‌پرسید باید بگوییم فرقی نمی‌کند پرده مخملتان از چه جنسی است در هر صورت برای اطمینان بهتر است خشکشویی شود!

زیرا بهترین راه برای شستن پرده مخمل، خشکشویی کردن آن است.   

نکته مهمی که قبل از شستشوی پرده مخمل باید به آن توجه کنید ثبات رنگ پرده است. شما می‌توانید یک پارچه نمدار را به گوشه‌ای پرده بکشید، اگر پارچه رنگی شد، این یعنی لازم است کار را به خشک‌شویی بسپارید!

فراموش نکنید که پرده مخمل را هیچ وقت با خشک‌کن ماشین لباسشویی خشک نکنید بلکه بهتر است آن را روی یک پارچه کتانی پهن کنید تا کاملاً خشک شود.

نحوه شستشوی پرده مخمل در لباسشویی

نحوه شستشوی پرده مخمل در لباسشویی

از آنجایی که پرده مخمل بسیار سنگین است و وقتی که خیس شود وزن آن هم افزایش میابد، اکثر افراد مایل هستند که شستشوی این پرده را به لباسشویی یا خشکشویی ها بسپارند. اگر قصد شستشوی پرده مخمل را در لباسشویی دارید، به نکات زیر توجه نمایید:

 1.  اول به راهنمایی که در تمام پرده های مخمل وجود دارد توجه نمایید. اگر پرده قابل شستشو با لباسشویی بود آن وقت اقدام به شستن آن بکنید.
 2. دور لباسشویی را در دور ملایم تنظیم کنید تا به بافت های مخمل آسیبی وارد نشود.
 3.  از یک ماده شوینده با غلظت متوسط برای شستشو استفاده نمایید.
 4.  هرگز از خشک کن استفاده نکنید و پس از اتمام فرآیند شستشو آن را از لباسشویی خارج کنید.

نحوه شستشوی پرده مخمل به صورت دستی

نحوه شستشوی پرده مخمل به صورت دستی

پارچه مخمل از ابریشم پنبه و کتان تولید می شود و بافت بسیار حساسی دارد. اگر شما قصد شستشوی پرده مخمل را دارید بهتر است به صورت دستی این کار را انجام دهید تا بافت های مخمل حفظ شود. نحوه شستشوی دستی پرده مخمل به صورت زیر است:

 1. مشابه پرده های تور و حریر، در شستشوی پرده مخمل نیز اول سعی می کنیم گرد و غبار و آلودگی های آن را بزداییم. با کمک جارو برقی های دستی می توانید گرد و غبارهای انباشته شده را در جهت خواب مخمل پاک کنید.
 2. یک تشت یا وان را از آب سرد پر کنید و پرده را به داخل بیندازید تا در اصطلاح خیس بخورد. مواد شوینده ملایم را به داخل آب اضافه کنید به طوری که ماده شوینده به طور کامل با آب حل شود و اجازه دهید حداقل یک یا دو ساعت پرده درون آب خیس بخورد.
 3. در صورت نیاز چند بار پرده را آبکشی کنید تا لکه ها و چرک مردگی آن کاملا پاک شود.
 4. پارچه مخمل به دلیل جنسی که دارد ضد چروک است پس نیازی به اتو زدن پرده مخمل نیست. در صورت چروک شدن به هیچ وجه آن را اتو نزنید و در همان حالتی که مرطوب است آویزان کنید.

شستن پرده های مخمل سفید نیز به همین ترتیب قابل انجام است. توجه داشته باشید برای خشک کردن این پرده ها بهتر است آن ها را روی یک پارچه کتان پهن نموده و تحت هیچ شرایطی از خشک کن استفاده نکنید.

 

روش شستشوی پرده آکریلیک

روش شستشوی پرده آکریلیک

از آنجایی که پرده‌های آکریلیک سرشان درد می‌کند برای چروک شدن! پس بهتر است از محل نصبشان جدا نشوند و همان‌طور که آویزانند عملیات شستشو را انجام دهید، به این ترتیب که:

 1. پشت پرده‌تان یک ملافه بزرگ وصل کنید.
 2. روی زمین و زیر پرده چند حوله پهن کنید.
 3. در یک بطریِ اسپری، مقداری آب گرم و چند مایع پاک‌کننده بریزید.
 4. پرده اکریلیکتان را از بالا تا پایین اسپری بزنید.
 5. پرده را با یک دستمال کتان سفید رنگ و تمیز پاک کنید.
 6. ملافه و حوله‌ها را جمع کنید و اجازه دهید تا پرده به آرامی خشک شود.

پارچه های خاص

پارچه های خاص

همان طور که می دانید، برای تمیز کردن پرده هایی با پارچه های خاص که ظرافت و حساسیت بیشتری دارند، نمی توان از روش های معمول اقدام نمود. برای شستن این نوع پرده ها می توانید از یک برس نرم یا پارچه لطیف استفاده نمایید؛ تنها کافی است که برس یا پارچه مورد نظر خود را کمی در آب گرم قرار داده و آن را به آرامی روی پرده خود بکشید. این کار را هر چند وقت یک بار تکرار کنید تا پرده خانه شما همواره ظاهری تمیز و مرتب داشته باشد. همچنین از آب ولرم یا سرد همراه با شوینده مناسب استفاده نمایید.

آموزش شستشوی پرده زبرا و پرده پانچ به صورت کامل

آموزش شستشوی پرده زبرا و پرده پانچ به صورت کامل

روش شستشوی انواع پرده زبرا با بخارشوی، شامپوفرش و با آب و مواد شوینده و همچنین راهنمای شستن پرده پانچ به طور کامل در این مقاله از دکتر پرده آموزش داده می شود.

پرده ها دقیقا مانند چشم خانه می مانند چون بهترین ابزار برای مسدود کردن پنجره ها و حفظ حریم خصوصی خانه و افراد آن هستند. طبیعی است که مدتی پس از آویزان کردن، پرده کثیف شود. گرد و خاک و آلودگی های هوا به الیاف پرده نفوذ کرده و بعد از مدتی باعث چرک مرده شدن آن میشود، به همین دلیل باید حداقل سالی 3 یا 4 بار پرده های خانه خود را بشویید.

اهمیت شستشوی پرده زبرا

پرده زبرا از لایه های موازی تور و پارچه ساخته می شود که می توانند به صورت افقی یا عمودی باشند. ساختار این مدل پرده به صورتی است که گرد و غبار و آلودگی های هوا را به خود جذب میکند، بنابراین خیلی سریع کثیف می شود. از طرفی تمیز کردن مدل پرده زبرا به صورت هفتگی و شستشوی آن به صورت فصلی از بروز آلرژی و حساسیت افراد خانه جلوگیری کرده و کار شما را برای شستن آن آسان میکند.

پاک کردن پرده زبرا به صورت هفتگی

تمیز کردن مدل پرده زبرا به صورت هفتگی نیازی به باز کردن پرده از میله آن ندارد و شما خیلی راحت با کمک یک جاروبرقی یا دستمال مرطوب می توانید کرکره ها را تمیز کنید. اگر شستشوی پرده زبرا به صورت هفتگی انجام شود، طبیعی است که گرد و خاک چندانی روی آن نمی نشیند و کار به شستشو با شامپو فرش یا بخار شوی نمیرسد اما اگر سطح آلودگی های پرده بیشتر از یک گردگیری ساده بود، باید به سراغ بخارشوی و شامپو فرش بروید و از آنها برای تمیز کردن پرده زبرا خود استفاده نمایید. در ادامه مقاله به نحوه تمیز کردن هفتگی پرده زبرا با بخارشوی و شامپو فرش می پردازیم.

شستشوی پرده زبرا با بخارشوی

اگر در خانه یک بخارشوی دارید، می توانید براش (سر برس) آن را در درجه پایین مکش قرار داده و از بالا تا پایین پرده بکشید تا گرد و غبارها پاک شوند. برای شستشوی پرده های زبرای غیر پارچه ای، باید قبل از استفاده از بخارشوی، با یک دستمال نمدار کرکره ها را پاک کنید. 

شستشوی پرده زبرا با شامپو فرش

شستشوی پرده زبرا با شامپو فرش از شستن آن با بخارشوی راحت تر است. در این روش، ابتدا باید پرده را از محل نصب خود باز کرده و مقداری شامپو فرش یا یک محلول شوینده ملایم را در آب حل کنید تا وقتی که محلول رقیق شود. یک دستمال پارچه ای یا اسفنج را داخل محلول فرو کرده و روی پرده به آرامی بکشید. پس از شستشوی پرده زبرا، با یک دستمال تمیز و نمدار، پارچه را آبکشی کنید.  

راهنمای شستشوی فصلی پرده زبرا

ما اکیدا توصیه می کنیم که اجازه ندهید پرده های زبرا و پانچ به حدی کثیف شوند که مجبور به درآوردن و شستشوی آنها شوید. شما به راحتی می توانید دستمال میکروفایبر مرطوب پرده زبرای خود را تمیز کرده و به آرامی آن را خشک کنید. برس جارو برقی هم یکی از بهترین گزینه ها برای تمیز کردن پرده زبرا است. برای گردگیری پرده زبرا، پرده را صاف کرده و با لبه جارو برقی از بالا تا پایین پرده زبرا را تمیز کنید.

مراحل شستشوی پرده زبرا

 1. پرده های زبرا را می توان به صورت نقطه ای تمیز کرد. اگر روی کرکره های آن لکه‌ای دیدید، می‌توانید آن را با سرکه یا یک لکه‌بر ملایم و بدون سفیدکننده تمیز کنید. همیشه ابتدا پاک کننده خود را به پشت پرده بزنید تا قبل از استفاده، از خراب نشدن و تغییر رنگ مدل پرده زبرا اطمینان حاصل کنید. از یک پارچه نرم و کمی مرطوب استفاده کنید تا به آرامی لکه را پاک کنید. مراقب باشید که پرده را به شدت مالش ندهید. 
 2. یک اسفنج پلاستیکی را برداشته و مقداری پاک کننده همه منظوره روی اسفنج اسپری کنید. اسفنج را به آرامی روی لکه بمالید و آن را تمیز کنید. از اسکاج یا پارچه های سخت برای پاک کردن لکه ها استفاده نکنید زیرا ممکن است بافت های آن را بخراشد.
 3. یک سطل پر از آب گرم و صابون را تهیه کرده و یک پارچه مرطوب را داخل آن قرار دهید. برای تمیزی بیشتر می توانید به جای صابون از سرکه هم استفاده نمایید. رده ها را به یک طرف بچرخانید و از ریل شروع به پاک کردن آن کنید. 
 4. در صورتی که لکه های پرده زبرا به راحتی پاک نشوند بهتر است از یک ماده ضد عفونی کننده قوی تر استفاده کنید. می توانید از پودر ماشین لباسشویی به شرطی که حاوی سفید کننده نباشد برای تمیز کردن لکه ها استفاده کنید. یک مسواک یا یک برس نرم را داخل محلول ضد عفونی کننده زده و در امتداد راه راه های افقی مسواک بزنید تا تمام آلودگی ها و لکه هایی که روی پرده چسبیده اند را پاک شوند.
 5. در نهایت پس از پاک کردن لکه ها یک سطل از آب تمیز پر کرده و از بالا به پایین به صورت افقی پرده را پاک کنید. پرده بعد از چند ساعت خشک خواهد شد. پرده زبرا را در خشک کن ماشین لباسشویی قرار ندهید و از سشوار برای تسریع روند خشک کردن استفاده نکنید. این می تواند به مواد آسیب برساند یا انحراف ایجاد کند. اجازه دادن به آنها برای خشک شدن طبیعی به حفظ مواد تا حد امکان کمک می کند.

نکاتی درباره شستشوی پرده زبرا

 1. حواستان باشد از هر روشی که برای شستشوی پرده زبرا استفاده می‌کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

  • شوینده‌تان اسیدی و یا آنزیم‌دار نباشد.
  • حتماً از اسفنج نرم استفاده کنید.
  • فشار آب کم باشد.
  • پرده را بعد از اینکه بطور کامل خشک شد، نصب کنید.

   

هرچند وقت یکبار پرده زبرا را بشوییم؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، ساختار دو لایه ای مدل پرده زبرا، باعث جذب بیشتر گرد و غبارها می شود، بنابراین بهتر است که در فواصل زمانی کوتاه مثلا هر هفته یا هر دو هفته یکبار با روش هایی که گفته شد، آن را تمیز کنید. همچنین شستشوی کامل و عمیق زبرا باید حداقل هر فصل انجام شود تا از ایجاد آلودگی ها و حساسیت در خانه جلوگیری شود. پیش از شستشوی پرده زبرا باید به جنس آن توجه کنید و متناسب با آن روش شستشو را انتخاب کنید. 

راهنمای شستشوی پرده پانچ

نحوه شستشوی پرده پانچ

پرده پانچ یکی از زیباترین و جدیدترین مدل های پرده است که سقف خانه را بزرگتر نشان میدهد که از این نظر برای آپارتمان های کوچک بسیار مناسب می باشد. اما پرده پانچ هم مانند دیگر مدل های پرده کثیف می شود و باید از روش های مخصوصی برای شستن آن استفاده نمایید.

 • همانند زبرا، در مرحله اول سعی کنید با جارو برقی و گرد گیر پرده را تمیز کنید و پرزهای آن را بگیرید اما اگر پرده دارای لکه بود، اول صابون را در آب زده و  یک پارچه تمیز را به محلول کفی آغشته کنید. پارچه را روی لکه ها کشیده و بعد با آب تمیز آن را پاک کنید.
 • در صورتی که لکه های پرده پانچ عمیق تر از این حرف ها بودند، چاره ای به جز خارج کردن آن از ریل خود ندارید اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا نصب پرده پانچ بسیار آسان است. معمولا انتهای پرده پانچ برای مرتب کردن چیند سوزن ته گرد و یا سوزن پانچ دارد که باید هنگام شستشو این سوزن ها درآورده شوند.
 • برای شستشوی دستی پرده پانچ از سرکه، جوش شیرین و پودر شستشوی دستی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که جوش شیرین و سرکه نباید همزمان باهم استفاده شوند زیرا فایده ای ندارد. خاصیت سرکه، لکه گیری پرده و خاصیت جوش شیرین، از بین بردن کپک و براقیت پارچه است.
 • ابتدا در یک سطل آب، 4 قاشق غذاخوری سرکه ریخته و پرده را داخل آن قرار داده تا بوی بد و لکه های آن برداشته شود. سپس پرده را در یک وان آب گرم انداخته تا به خوبی با سرکه خیس بخورد. پرده پانچ باید حداقل 30 دقیقه تا 1 ساعت در آب باشد تا کثیفی ها و چرک های آن پاک شود.
 • حالا نوبت استفاده از جوش شیرین شده است. بعد از شستشو با سرکه، پرده را کامل آب میکشیم و دوباره آن را داخل یک سطل یا وان آب گرم می اندازیم و کمی جوش شیرین داخل آب می ریزیم و پرده را به مدت 1 تا 2 ساعت داخل آب قرار میدهیم.
 • برای تمیز کردن حلقه های پرده پانچ، 2 یا 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین داخل آب ریخته و با یک مسواک یا برس، حلقه ها را با محلول جوش شیرین شستشو دهید.

حلقه های زنگ زده

حلقه بالای پرده ها ممکن است به مرور زمان زنگ زده باشد. در صورتی که پیش از شستن پرده به این نکته توجه نداشته باشید ممکن است رنگ این حلقه ها به پرده منزل شما منتقل شده و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. بهترین راه حل برای از بین بردن زنگ زدگی حلقه بالای پرده ها، استفاده از محلول آب و سرکه می باشد. حلقه ها را با این محلول شست و شو دهید تا آثار زنگ زدگی از سطح آن ها پاک شده و به راحتی بتوانید پرده منزل خود را بشویید. همچنین برای روان تر شدن حرکت آن ها می توانید پس از شستشو و پیش از نصب پرده از کمی صابون خشک استفاده نمایید.

جلوگیری از چرک مردگی پرده

جلوگیری از چرک مردگی پرده

اولین قدم برای داشتن پرده های سفید و بدون چرک مردگی این است که نگذارید آنها زیاد کثیف شوند. چیزی شبیه پیشگیری قبل از درمان.

شما اگر پرده منزلتان سفید است، مطمئن باشید که همیشه در معرض کثیف شدن هست و باید سعی کنید که زمانی کثیف می شود سریع تمیز شود تا چرک مرده نشود پس بهتر است که قبلا از اینکه به تار و پود آن نفود کند و در آن ماندگار شود کارتان را برای تمیز کردنش شروع کنید.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که پرده های سفید که شسته شده اند کاملا تمیز و پاکیزه نشده و گویی هنوز کمی دوده روی آنها باقی مانده است اما بدتر از آن این است که این پرده ها با هر بار شستشو چرک تر از قبل به نظر می آیند و به قولی “چرک مرده شده” یا دوده به خورد پرده ها رفته است.

ازبین بردن چرک مردگی پرده و تمیز و درخشان کردنشان شاید غیر ممکن به نظر برسد اما نگران نباشید مقابله با چرک مردگی را به گروه متخصصین دکتر پرده بسپارید.

نصب پرده

نصب پرده

به یاد داشته باشید که بهترین و ساده ترین حالت برای نصب پرده زمانی است که یک نفر بالای نردبان بایستد و قلاب ها را وارد میله کند و نفر دیگر پایین نردبان جهت اطمینان از کشیده نشدن پرده بایستد.

سفید کردن پرده توری و حریر

سفید کردن پرده توری و حریر

چگونه پرده های توری را سفید کنیم؟ بسیاری از خانم ها به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستند. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده از سفید کننده ها در زمان شستن پرده های توری و سفید راه حل مناسبی نیست و می تواند باعث کدر شدن پرده ها شود. برخی خانم ها این مشکل را با افزودن کمی جوش شیرین به سفید کننده برطرف می کنند، اما این راهکار همیشه پاسخگو نبوده و شما را به نتیجه دلخواهتان نمی رساند. در ادامه راه حلی برای شما آورده ایم که به راحتی پرده های توری شما را سفید و درخشان می کند.

بهترین راه برای شستشوی انواع پرده

سفید کردن پرده توری و حریر

پرده های توری بافت سبکی دارند و شاید همین مسئله باعث شود تصور کنید که شستشوی آن ها در ماشین لباسشویی یا حتی با دست کار ساده ای است. شاید در این زمینه حق با شما باشد اما آیا این کار اساسا کار درستی است؟ باید بگوییم خیر! شستشوی پرده های توری با مواید شوینده خانگی و روش های خانگی آسیب های فراوانی را به بافت نازک این پرده های نازک و ظریف وارد می کند. با این کار عمر پرده های خود را کم می کنید و در مدت زمان کوتاهی خواهید دید که پرده ها دچار پوسیدگی و پارگی می شوند. بهترین راه برای داشتن پرده هایی تمیز و درخشان سپردن آن ها به متخصصین این کار است تا آسیبی به بافت پرده وارد نشود و طول عمر آن بسیار افزایش پیدا می کند.

دکتر پرده مرکز مجهز شستشوی تخصصی انواع پرده با استفاده از مجهزترین دستگاه های شستشوی پرده و مواد درجه یک انحصاری میباشد.

چرا دکتر پرده ؟
بهترین راه برای شستشوی انواع پرده

دکتر پرده مرکز تخصصی شستشوی انواع پرده است و با استفاده از مجهزترین دستگاه های شستشوی پرده مزایای ویژه ای در شستشوی پرده ایجاد میکند که در ادامه به برخی از آنها پرداخته ایم.

دکتر پرده مرکز مجهز شستشوی تخصصی انواع پرده با استفاده از مجهزترین دستگاه های شستشوی پرده و مواد درجه یک انحصاری میباشد.

تمیزی و درخشندگی بیشتر
تمیزی و درخشندگی بیشتر پرده - دکتر پرده

جهت مقابله با اثرات نامطلوب آلودگی‌های محیطی انتخاب بهترین مواد شوینده امری مهم و ضروری می‌باشد که در فرمولاسیون مواد شوینده دکتر پرده مورد توجه قرار گرفته است و این مواد شوینده ویژه باعث می‌شود پرده ها برای مدت بیشتری تمیز و عاری از گرد و غبار بماند و از پرده ها در برابر کثیفی ها محافظت می‌نماید و باعث تمیزی و درخشندگی هر چه بیشتر پرده ها خواهد شد تا نو و درخشان بمانند و همچنین پرده های شما ۳۰ درصد دیرتر کثیف میشوند.

رفع چرک مردگی پرده
رفع چرک مردگی پرده - دکتر پرده

این روزها کسی پیدا نمی‌شود که توانایی برطرف کردن چرک مردگی پرده را داشته باشد ولی گروه متخصصین دکتر پرده با بکارگیری علم روز دنیا موفق به خلق مواد انحصاری شده است، این مواد انحصاری نه تنها توانایی رفع چرک مردگی را دارد بلکه باعث افزایش طول عمر ، لطافت و درخشندگی هرچه بیشتر پرده ها میشود و پرده های شما ۳۰ درصد دیرتر کثیف میشوند.

محافظ تارپود

هنگام شستشوی پرده ها معمولا ذرات ریز مواد شویند لابلای بافت پرده ها باقی می ماند و به مرور زمان همین ذرات ریز سبب پوسیدگی بافت پارچه و تغییر رنگ آن می شود. برای پیشگیری از این موضوع مواد انحصاری مورد استفاده دکتر پرده به بیرون آمدن ذرات ریز شوینده داخل بافت پرده ها کمک می کند و مانع فرسودگی آن در طول زمان می شود و همچنین عدم وجود اسید در ذات مواد شوینده دکتر پرده باعث افزایش عمر پرده ها و محافظت از تا و پود پرده ها میشود و پرده های شما ۳۰ درصد دیرتر کثیف میشوند.

مواد انحصاری
مواد انحصاری دکتر پرده

با بکارگیری علم روز دنیا موفق به خلق مواد انحصاری شده ایم . این مواد انحصاری باعث افزایش طول عمر ، لطافت و درخشندگی بیشتر و همچنین ایجاد یک لایه محافظتی میشود و پرده های شما ۳۰ درصد دیرتر کثیف میشوند.

حرف آخر دکتر پرده

نحوه شستشوی هر پرده ای با توجه به جنس، ضخامت و رنگ آن با هم متفاوت است. پیشنهاد گروه دکتر پرده این است که به محض ایجاد شدن یک لکه رو ی پرده آن را پاک کنید چون هر چقدر مدت زمان بیشتری بگذرد این لکه ها سخت تر پاک می شوند.

ما در این مقاله سعی داشتیم مهم‌ترین نکات مربوط به شستشوی پرده و روش شستن انواع پرده را با شما در میان بگذاریم، همان‌طور که متوجه شدید جنس پرده نقش مهمی در انتخاب روش شستشو دارد، پس فراموش نکنید که همیشه روش شستشو را متناسب با جنس پرده‌تان انتخاب کنید تا پرده‌هایتان عمر مفید طولانی‌تری داشته باشند.

اگر از مدل پرده های خود راضی هستید و فقط پرده های شما بیش از حد کثیف و چرک مرد شده اند ، نیازی به رفتن به بازار و پرده فروشی جهت خرید پرده جدید نیست و بهترین و آسانترین و مطمئن ترین راه و روش از بین بردن و خلاص شدن از شر کثیفی و چرک مردگی ، برقراری ارتباط با دکتر پرده است.

محافظ تارپود